Egy szakértő gyakorlatias lépéseket kínál annak érdekében, hogy szervezett és rugalmas maradj az élet kihívásokkal teli pillanataiban.
Feszült vagy a pénzügyeid miatt? A Stanford University Center on Longevity kutatása feltárta, hogy egy ember átlagosan évente négy stresszes életeseményt él át. Ezek egy része – például a házasságkötés, a gyermekvállalás vagy az új munka megkezdése – boldog események. Akadnak olyan életesemények sajnos – például a házasság felbontása, a munkahely elvesztése vagy a költözés – melyek nem annyira boldogok. A közös bennük, hogy mindegyik stresszt jelent átélője számára. A legtöbb életeseménynek nem feltétlenül van pénzügyi összetevője – ha valamit tanultunk a pandémiának köszönhetően, hogy az élet pillanatok alatt válhat kiszámíthatatlanná, és a rugalmasság kulcsa apró szokásokon át való eligazodás.
Mi a helyzet a pénzügyeinkkel kapcsolatos bizonytalansággal? A következő tippekkel csökkenthetjük a stresszt! Jöjjön hát Jean Chatzky, a HerMoney Media pénzügyi szakértőjének 3 lépéses gyakorlata, mely segíthet stabilitásunk megteremtésében:
1. Neked van megtakarítási számlád vészhelyzetre?
A pénz elrakása vészhelyzet esetére nagyszerű lépés. A sürgősségi megtakarítási számla a te biztosítási kötvényed. Hozz létre egy különálló megtakarítási számlát, majd válaszd ki, hogy egy bizonyos összeg (10,000 Ft, 15,000 Ft vagy 30,000 Ft) automatikusan átkerüljön erre a számlára minden alkalommal, amikor fizetést kapsz.
2. Gondolkodj hosszútávban
Azok a nők, akik éves keresetük legalább 10%-át megtakarítják nyugdíjra, kevésbé feszültek, mint azok, akik kevesebbet takarítanak meg. Hogyan működik egy nyugdíjcélú megtakarítás? A nyugdíjcélú megtakarítások lényege, hogy a mai aktívak minden hónapban félreteszel egy meghatározott pénzösszeget, és ezek az összegek befektetésre kerülnek. Ezáltal idősebb korban az állami nyugdíjon felül más bevételi forrás is rendelkezésre áll majd.1. pénzszabály: Ha nem látod és nem tudod megérinteni, akkor nem költöd el.
3. Tűzz ki rövidebb és hosszabb távú célokat is arra vonatkozóan, hogy mit szeretnél csinálni a pénzeddel
Gondolj vissza arra az időre, amikor Waze, Google Maps és GPS nélkül kellett autóznod. Milyen érzés volt bepattanni az autóba anélkül, hogy fogalmad sem volt arról, melyik kanyarban fordulj legközelebb? Valahogy ilyen, amikor céltalanul barangolsz a pénzügyi életedben. Tűzz ki néhány célt magadnak, kérdezd meg magadtól, hogy mit szeretnél a pénzedből idén, öt év múlva és egy évtized múlva. Ezután állíts fel néhány referenciaértéket, hogy tudd, jó úton haladsz – ez lehet olyan egyszerű is, hogy havi részekre bontod a céljaidhoz megtakarítandó összeget. Már önmagában megnyitja a gondolkodásodat, ha beszélgetsz a témáról a barátokkal, családdal. .